با شهدا در منطقه 13

شهید احمد کاوند

احمد پنجم بهمن ۱۳۴۱، در تهران چشم به جهان گشود. پدرش ماشاالله، نجار بود و مادرش،اکرم نام داشت. تا دوم متوسطه درس خواند. دانش آموز بود. به عنوان گروه جنگ های نامنظم (شهید چمران) در جبهه حضور یافت. بیست و پنجم شهریور ۱۳۶۰، در سوسنگرد شهید شد.
نام و نام خانوادگی : احمد کاوند
نام پدر : ماشاالله
تاریخ تولد : ۱۳۴۱/۱۱/۰۵
تاریخ شهادت : ۱۳۶۰/۰۶/۲۵
 محل شهادت : سوسنگرد
عملیات : نصر ۵ (عضو گروه شهید دکتر چمران)
دسـته اعـزامـی : ستاد جنگهای نامنظم
 تحصیلات : دوم دبیرستان
شغل : محصل
 گلزار شهدا تهران واقع در بهشت زهرا سلام الله علیها قطعه ۲۴
 شهید احمد کاوند:
پنجم بهمن ۱۳۴۱، در تهران چشم به جهان گشود. پدرش ماشاالله، نجار بود و مادرش،اکرم نام داشت. تا دوم متوسطه درس خواند. دانش آموز بود. به عنوان گروه جنگ های نامنظم (شهید چمران) در جبهه حضور یافت. بیست و پنجم شهریور ۱۳۶۰، در سوسنگرد شهید شد.
احمد بچه ای با محبت و مهربان بود از سن ۷ سالگی نماز می خواند و دنبال یادگیری فرائْض دینی بود . مادرش می گوید : احمد مانند یک دختر دلسوز در کنار من بود وابستگی خاصی به من داشت به پدر و مادرش احترام می گذاشت . روزی که می خواست به جبهه برود آمد نزد مادر اذن رفتن بگیرد . مادر در لحظه اول مخالفت کرد نمی دانست چه بگوید ! ؟
 مادر گفت : احمد جان باید درست را بخونی ، احمدگفت مادر درس را بعدا هم می شود خواند اما برای پاسداری از کشور و ناموس مان باید به جبهه برویم اجازه را از مادر گرفت . دوره های آموزشی را در یکی از پادگانهای تهران تعلیم دید و به جبهه های حق علیه باطل ، دفاع مقدس عزام شد , احمد ره صد ساله را یک شبه طی کرد . خودش را به قله ی کمال رساند ، احمد رفت و مادر منتظر ، متنظر نه برای برگشتن منتظر برای شنیدن خبر شهادت . مادر جنس احمد را میدانست ، مادر میدانست احمد مدتی میهمانش بوده و حالا وقت رفتن است .
تحقیق و تنظیم: خادمان شهدا در حوزه ۱۹۴ از ناحیه بسیج مقاومت کمیل
ویرایش: محمد موذن
روحش شاد و راهش پر رهرو باد