با شهدا در منطقه 13

شهید نقی کریوند

شهید نقی کریوند این شهیدگرانقدر نخست مفقود الاثر در حین ماموریت و بعد از آن اعلام شد که ایشان شهید شده است . وی روستا زاده ای زحمتکش و پاک سیرت بود ،که شحصیتی بسیار مومن و متواضع و متعهد به دین اسلام و ارمانهای امام و انقلاب داشت

نام و نام خانوادگی :  نقی کریوند

نام پدر : غلامرضا

تاریخ تولد: ۱۳۳۳/۱/۱

تاریخ شهادت : ۱۳۵۹/۸/۸

محل شهادت : آبادان

عملیات : درگیری شهرها موقع جنگ

تحصیلات : دیپلم

شغل : کارمند شرکت نفت آبادان

گلزار شهدا : مفقود الجسد

تاریخ احراز شهادت : ۱۳۸۸

شهید نقی کریوند:

 شهید نقی کریوند این شهیدگرانقدر نخست مفقود الاثر در حین ماموریت و بعد از آن اعلام شد که ایشان شهید شده است . وی روستا زاده ای زحمتکش و پاک سیرت بود ،که شحصیتی بسیار مومن و متواضع و متعهد به دین اسلام و ارمانهای امام و انقلاب داشت . وی دوران انقلاب در تظاهرات و تحصن های انقلابی فعال بود و از دو روز قبل جهت استقبال از حضرت امام (ره) راهی تهران شد بعد از پیروزی انقلاب تا زمان مفقود الاثر شدن نیز همواره گوش به فرمان امام و در خط ولایت تلاش می کرد تا اینکه در تا ریخ هشتم آبان ماه ۱۳۵۹ در حین ماموریت مفقود الاثر شد و پس از بیست و دو سال اعلام نمودند که به شهادت رسیده ولی کماکان مفقود الجسد می باشد .

نقی از بچه های خونگرم و با غیرت لرستانی سال ۱۳۵۹ ساکن شهر آبادان و در شرکت نفت آبادان مشغول کار بود شهریور سال ۱۳۵۹ که کشور مورد تجاوز ارتش رژیم بعث عراق فرار گرفت . نقی خانواده اش را راهی سرزمین پدریش کرد روز هایی که میتوانست تماس تلفنی با خانواده اش داشته باشد خانواده کمی آرامش خاطر داشتند که نقی زنده هست . ولی بعد از آبان ماه دیگه خبری از نقی نشد.

سالها بعد تصور این بود که اسیر شده ، اسراء آزاد شدند اما نقى نیامد . بالاخره در سال ۱۳۸۸ شهادت ایشان احراز شد .

همسر شهید نقی کریوند که اهل آبادان است از همسرداری نقی خیلی تعریف میکند ، برایمان گفت : نقی مردی با ایمان و با خلوص نیت بود و خیلی هم مهربان ، فرائض دینی اش را بجا می آورد در ماه مبارک رمضان در گرمای سوزان خوزستان روزه اش را میگرفت ، او پیرو رهبر و علاقه ی زیادی به استاد شهید مرتضی مطهری داشته و کتابهای ایشان را مطالعه میکرده .

نقی سه فرزند از خود به جا گذاشت . یک پسر و دو دختر ، دختر کوچکتر نقی هنوز پنجره ی امیدش باز است ، که پدر خواهد آمد .

تحقیق و تنظیم: خادمان شهدا در حوزه ۱۹۴ از ناحیه بسیج مقاومت کمیل

ویرایش: محمد موذن

روحش شاد و راهش پر رهرو باد